Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Прояв неповаги до суду
Останнім часом в Тернівському районному суді міста Кривого Рогу поширювалась публічна демонстрація такої форми правового нігілізму як прояв неповаги до суддів та до суду зокрема. Розповсюдженість означеного негативного явища обумовлює неможливість виконання суддями своїх функцій у повному обсязі та відповідно проведення судових засідань.
Так, 13.06.2017 року в Тернівському районному суді м. Кривого Рогу під час перебування в приміщенні суду гр. К., з групою підтримки, не дав можливості судді розпочати судове засідання, в зв’язку з неналежною поведінкою зазначених осіб. Внаслідок чого був викликаний наряд патрульної поліції для складання протоколу про адміністративне правопорушення. В зв’язку з чим судове засідання так і не розпочалося, а працівники суду вимушені були затриматися на робочому місці після закінчення робочого часу.
20.06.2017 року випадок з проявами неповаги до судової влади та підриву її авторитету знову повторився. Ті ж відомі особи, в тому ж складі, але вже під час судового засідання, порушуючи процесуальні правила поведінки в судовому засіданні, вимусили суддю оголосити перерву в судовому засіданні та викликати наряд патрульної поліції.
В результаті вчинення неправомірних діянь, з боку вищезазначених громадян, судді Тернівського районного суду міста Кривого Рогу були позбавлені можливості провести судові засідання, та виконувати свої функції в повному обсязі. Тернівський районний суд міста Кривого Рогу з метою усунення повторення подібних ситуацій. вважає за необхідне надати роз’яснення щодо Правил поведінки в суді та в судовому засіданні, а також проаналізувати дії активістів-правозахисників (як вони себе називають) щодо вимоги в судовому засіданні до головуючого надати посвідчення судді для підтвердження його повноважень.
Щодо вимоги учасників процесу про засвідчення повноважень судді в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», справи в судах розглядаються суддею одноособово, а у випадках, визначених процесуальним законом, - колегією суддів, а також за участю присяжних.. Суддя, який розглядає справу одноособово, діє як суд.
Символами судової влади є державні символи України - Державний Герб України і Державний Прапор України. Суддя здійснює правосуддя в мантії та з нагрудним знаком. Зразки мантії та нагрудного знака затверджуються Радою суддів України, згідно зі ст. 16 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Частиною 7 ст. 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» чітко визначені обов’язки судді, серед яких, зокрема, обов’язок судді справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства, а також звертатися з повідомленням про втручання в його діяльність як судді щодо здійснення правосуддя до Вищої ради правосуддя та до Генерального прокурора упродовж п’яти днів після того, як йому стало відомо про таке втручання. Зауважимо, що судові засідання проводяться виключно в спеціально обладнаному для цього приміщенні суду - залі засідань, яке придатне для розміщення сторін та інших учасників судового процесу і дає змогу реалізовувати надані їм процесуальні права і виконувати процесуальні обов’язки, які визначені процесуальним законодавством.
Положення про порядок виготовлення, обліку, видачі, заміни та знищення посвідчень суддів, суддів, яких призначено на адміністративні посади, суддів у відставці, народних засідателів та присяжних, затверджене Рішенням ради суддів України від 25.04.2014 року № 23, визначає порядок виготовлення, обліку, видачі, заміни та знищення посвідчень суддів, суддів, яких призначено на адміністративні посади, суддів у відставці, народних засідателів та присяжних, та не надає права учасникам процесу вимагати від головуючого судді в судовому процесі пред’являти посвідчення судді для підтвердження своїх повноважень.
Учасники процесу та присутні особи в судовому процесі, вимагаючи від головуючого у справі посвідчення для засвідчення своїх повноважень, порушують порядок під час судового засідання, виражаючи таким чином неповагу до суду та внаслідок чого повинні притягуватися до адміністративної відповідальності.
Конституція України у статі 129 прямо передбачає, що за неповагу до суду й судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності. Зазначена конституційна норма у повному обсязі кореспондується із вимогами ст. 50 Закону Україні «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до змісту якої прояв неповаги до суду чи судді з боку осіб, які є учасниками процесу або присутні в судовому засіданні, тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Як вбачається із наведених законодавчих норм, підтримання незалежності і поваги до суду є прямим обов’язком не тільки суду, а й суспільства та кожного громадянина. Ігноруванням суддями, а також громадянами, які присутні в судовому засіданні своїх прямих обов’язків у будь-який спосіб є неприпустимим, а тому жоден випадок прояву неповаги до суду не повинен залишатись без належного реагування органів судової влади.
Безпосередньо адміністративна відповідальність за прояв неповаги до суду передбачена ст. 185-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
У розумінні диспозиції ст. 185-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення до об’єктивної сторони вказаного правопорушення відносять наступні діяння:
- злісне ухилення від явки до суду свідка, потерпілого, позивача, відповідача, експерта, перекладача;
- непідкорення зазначених осіб та інших громадян розпорядженню головуючого;
- порушення порядку під час судового засідання;
- вчинення будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил.
Таким чином, у випадку вчинення будь-яких із вище перелічених дій, суд зобов’язаний ініціювати провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Прес-секретар суду
Ковалєвська Л.В.