flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Своєчасна явка на виклик суду є процесуальним обов’язком кожного громадянина

24 січня 2018, 14:05

        Підтримання незалежності і поваги до суду є прямим обов’язком не тільки суду, а й суспільства та кожного громадянина. Вирішальне значення для кожного громадянина, що звертається до суду за захистом своїх прав має як отримання законного і обґрунтованого судового рішення, так і своєчасний строк  розгляду справи.

        Основним чинником несвоєчасного розгляду справ у суді є нез’явлення свідків, які викликаються судом. Така неповажна поведінка призводить до відкладення розгляду справ, і як наслідок – до затягування судових процесів, що порушує права і законні інтереси інших учасників процесу, які належним чином виконують свої обов’язки, в тому числі обвинувачених у кримінальних провадженнях, що перебувають під вартою.

         Судовий виклик є вимогою суду з’явитися у судове засідання для розгляду справи чи проведення певних процесуальних дій саме за участю осіб, які викликаються, і участь яких є обов’язковою. Судові виклики здійснюються судовими повістками про виклик. Судові повістки про виклик до суду надсилаються особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, перекладачам.

          Свідки та інші особи, які беруть участь у справі, зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що особи, які беруть участь у справі, не з'явилися в судове засідання без поважних причин.

           За такі дії свідка передбачається відповідальність у виді:

  • примусового приводу до суду;
  • грошового стягнення:
  • у кримінальному провадженні 0,5 – 2 розміру мінімальної заробітної плати (ч. 1 ст. 139 КПК України);
  • у цивільних та адміністративних справах в розмірі від 0,3 до 3 розмірів прожиткового мінімуму громадян (ст. 149 КАС України, ст. 148 ЦПК України).

       Крім того, злісне ухилення від явки у суд без поважних причин осіб, які викликаються судовими повістками, є проявом неповаги до суду (ст. 185-3 КУпАП).

       Варто зазначити, що за неповагу до суду, що виразилась у злісному ухиленні від явки в суд свідка, потерпілого, позивача, відповідача або в непідкоренні зазначених осіб та інших громадян розпорядженню головуючого чи в порушенні порядку під час судового засідання, а так само вчинення будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил, передбачено штраф від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів громадян (від 850 грн. до 2550 грн.).

       Нагадаємо, що рішенням Ради суддів України від 4 листопада 2016 року № 74, було вирішено звернути увагу суддів на необхідність реагування на прояви неповаги до суду, як один з механізмів забезпечення незалежності суду.

                                                                                              Прес-служба суду