flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Компетенція суду

ЗАСАДИ ОРГАНІЗАЦІЇ СУДОВОЇ ВЛАДИ

 

         Відповідно до ст. 125 Конституції України система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами територіальності і спеціалізації.

         Відповідно до статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є:

1)    законність;

2)    рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом;

3)    забезпечення доведеності вини;

4)    змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості;

5)    підтримання державного обвинувачення в суді прокурором;

6)    забезпечення обвинуваченому права  на  захист;

7)    гласність судового процесу та його повне фіксування технічними  засобами;

8)    забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом;

9)    обов'язковість рішень суду.

       Судова влада в Україні відповідно до конституційних засад поділу влади здійснюється незалежними та безсторонніми судами, утвореними законом.

       Судову владу реалізовують судді та, у визначених законом випадках, присяжні шляхом здійснення правосуддя у рамках відповідних судових процедур.

 

Завдання суду 

       Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. 

Місцеві суди 

       Місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).

       Місцевий суд складається з суддів місцевого суду, з числа яких призначається голова суду та, у визначених законом випадках, заступник або заступники голови суду.

       З числа суддів місцевого загального суду обираються слідчі судді (суддя), які здійснюють повноваження з судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні в порядку, визначеному процесуальним законом.

      Кількість слідчих суддів визначається окремо для кожного суду зборами суддів цього суду.

      Слідчі судді (суддя) обираються зборами суддів цього суду за пропозицією голови суду або за пропозицією будь-якого судді цього суду, якщо пропозиція голови суду не була підтримана, на строк не більше трьох років і можуть бути переобрані повторно. До обрання слідчого судді відповідного суду його повноваження здійснює найстарший за віком суддя цього суду.

      Слідчий суддя не звільняється від виконання обов’язків судді першої інстанції, проте здійснення ним повноважень із судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні враховується при розподілі судових справ та має пріоритетне значення. 

Повноваження місцевого суду 

      Місцевий суд є судом першої інстанції і здійснює правосуддя у порядку, встановленому процесуальним законом. 

      Місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом.

      Юрисдикція місцевих судів щодо окремих категорій справ, а також порядок їх розгляду визначаються законом.